7 Övriga bestämmelser

§ 7.1 Valberedning

Valberedning för avdelning ska väljas av ordinarie årsmöte. Valberedningen ska bestå av minst tre (3) ledamöter varav en ska väljas som sammankallande.

Valberedningen ska föreslå ledamöter till följande poster inom avdelningen och presentera dem på årsmötet:

  • Styrelsen
  • I förekommande fall suppleanter till styrelsen
  • Revisorer
  • Suppleanter till revisorer

 

§ 7.2 Varumärke

Avdelning ska använda sig av riksförbundets registrerade varumärke (logotyp) som kännetecken för sin verksamhet.

Varumärket får ej utnyttjas i sammanhang eller verksamhet oförenligt med riksförbun-dets handlingsprogram.

 

§ 7.3 Arbetstagare hos avdelning

Avdelningens styrelse beslutar om inrättande av och tillsätter tjänster, beslutar om löne- och övriga anställningsförmåner, fastställer reglementen, befattningsbeskriv-ningar och instruktioner för de anställda, samt sköter förhandlingar och övriga arbetsgivarfunktioner.

 

§ 7.4 Samverkan

DHR-avdelning kan inträda som medlem i samarbetsorgan eller ingå allians med andra föreningar vars syfte är att verka för personer med funktionsnedsättning eller i annan sammanslutning som är till nytta för avdelningen. Sådan sammanslutnings verksamhet får inte stå i strid med DHR:s målsättning.

Beslut om inträde i eller utträde ur sådan sammanslutning fattas av avdelningens årsmöte.

Avdelningsstyrelsen utser representanter i sådana sammanslutningar.

 

§ 7.5 Arv och legat

Egendom som DHR-avdelning erhåller i arv eller gåva, innefattande även fast egendom, får avyttras. Beslut därom fattas av avdelningsstyrelsen.

 

 


Utskriftsvänlig sidaSenast uppdaterad: 2010-04-26 11:45